Od 2018 wchodzą w życie zmiany związane z Jednolitym Plikiem Kontrolnym. Dotyczy to mikroprzedsiębiorców, którzy wraz z nowym rokiem zobowiązani są przekazywać co miesiąc pliki JPK (Jednolity Plik Kontrolny) do Ministerstwa Finansów.
Obowiązek został nałożony 1 lipca 2016 i odnosił się jedynie do dużych przedsiębiorstw, a od 2017 wprowadzono go również w małych i średnich firmach. Wraz z nastaniem nowego roku, czyli od 1 stycznia 2018 każda osoba posiadająca działalność gospodarczą i prowadząca księgowość przy użyciu programów komputerowych ma obowiązek, bez wezwania organu podatkowego, do przekazania ewidencji faktur za pośrednictwem pliku JPK_FA
Jednolity Plik Kontrolny dotyczy również ruchów towarów w magazynie - JPK_MAG. Obejmuje on bowiem dokumenty magazynowe, takie jak przyjęcie lub wydanie towaru i wystawiany jest osobno dla każdego z magazynów. Firmy prowadzące gospodarkę magazynową przy użyciu programów komputerowych mają obowiązek przesyłania pliku JPK_MAG.
Kto jest objęty obowiązkiem JPK?
Wszyscy przedsiębiorcy, prowadzący ewidencję VAT przy użyciu programów komputerowych, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, w tym jednoosobowa działalność gospodarcza (mikroprzedsiębiorstwa), małe, średnie i duże firmy.
Od kiedy obowiązuje JPK?
Od 1 stycznia 2018 wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, zobowiązani będą do cyklicznego przesyłania pliku JPK.
Dodatkowo od 1 lipca, osoby posiadające działalność gospodarczą, zobowiązane będą do przesłania danych do e-kontroli na wezwanie organów podatkowych.
Do kiedy jestem zobowiązany przekazać JPK?
Przedsiębiorcy mają obowiązek przekazać jednolity plik podatkowy do 25. dnia następnego miesiąca.
W jaki sposób przekazać JPK?
Przedsiębiorcy powinni przesłać JPK do Ministra Finansów, skąd następnie, odpowiednie dane przekazane zostaną do określonych urzędów skarbowych. Podatnicy mają możliwość pobrania Urzędowego Potwierdzenia Odbioru, które stanowi zabezpieczenie dla firmy.
Co zawiera plik JPK?
Plik JPK może zawierać miesięczną ewidencję transakcji VAT, ewidencję przychodów, wyciągi bankowe, faktury, księgi podatkowe oraz stan magazynowy.
Jakie są zalety pliku JPK?
Obowiązek JPK stanowi spore ułatwienie dla organów podatkowych, umożliwia on bowiem zautomatyzowanie weryfikacji danych podatkowych. Dodatkowo przyczyni się do ujednolicenia czynności kontrolnych.
Jednolite Pliki Kontrolne pozytywnie wpłyną również na działanie przedsiębiorstw, ponieważ pozwolą stale monitorować sytuację w firmie, a także wyszukiwać nieprawidłowości w księgach.
Jakie są konsekwencje niedostarczenia pliku JPK?
Na przedsiębiorców, którzy nie dostarczą Jednolitego Pliku Kontrolnego w odpowiednim czasie, może zostać nałożona kara grzywny do 120 stawek dziennych.
Należy również pamiętać, że przesłany JPK nie może zawierać błędów. Podatnicy, którzy nie skorygowali znalezionych błędów w Jednolitym Pliku Kontrolnych, objęci zostaną odpowiednimi karami, w tym:
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące pliku JPK? Skontaktuj się z nami. Program LomMag umożliwia szybkie i łatwe generowanie JPK
Wykładowa 17a, 51-520 Wrocław
Konto bankowe:
PRE Bank S.A. mBank
17 1140 2004 0000 3302 3485 8056
Jesteśmy płatnikiem VAT EU
Świadczymy usługi informatyczne na terenie Unii Europejskiej
Sprzedaż, zamówienia, płatności, współpraca:
E-Mail: info@longint.pl
Telefon: (71) 346 90 23
Wdrożenia, serwis, pomoc techniczna, instalacje, konfiguracje:
E-Mail: serwis@longint.pl
Telefon: 783 333 467